ETKİNLİK NABZI

Aktivite bulunamadı!

CARLO DOMENICONI & DEREK GRIPPER

CARLO DOMENICONI

Klasik gitara yeni bir soluk katan besteci ve yorumculardan İtalyan asılı Carlo Domeniconi, 1977'de konservatuvarda öğretmenlik yapmak üzere Türkiye'ye gelmiş ve üç yıl İstanbul'da kalmıştı.

Uzun süredir Almanya'da yaşayan sanatçının, klasik gitara yeni bir ses, sıcak bir üslup getirmeye çalıştığı bu yeni yaklaşım, farklı kültürlerden müzikseverlerin ilgisini çekiyor. Klasik gitarda kalıcı tınılar arayan sanatçı, bu arayışın klasik gitarda yeni bir tarz olmasını umuyor ve "Gitar benim kaderim. Yaşadığım sürece hayal ettiğim renkleri, sesleri klasik gitar geleneğine kazandırmak istiyorum" diyor.

Carlo Domeniconi, bestelediği eserlerin çoğunu solo, iki, üç ve dört gitar için yazmış olmakla beraber gitar ile başka enstrümanlar veya sesin beraberliği için de yazmış. Bunun yanı sıra bu güne dek yarısı solo gitar için yarısı değişik enstrümanlardan oluşan gruplar için 20 gitar konçertosu bestelemiş.

Orta Şekerli Gitar Conçerto, iki gitar için Conçerto Mediterraneo, saz (bağlama), gitar ve oda orkestrası için Conçerto di Berlinbu, ve solo keman, konuşmacı, soprano, iki gitar, yaylı dörtlü, akordeon, piyano, viyola da gamba ve perküsyon için El Trino del Diablo (The Devil's Trill) Domeniconi'nin en çok icra edilen eserleri arasındadır.

Carlo Domeniconi, son 30 yıldır kendi müziğini dünyanın her yerinde verdiği konserlerle aralıksız olarak icra etmektedir. David Russell, Alvaro Pierri, John Williams, the LAGQ, Dale Kavanagh, Marco Socías, Pavel Steidel and Shin-ichi Fukuda gibi tanınmış müzisyenler dâhil bestelerinin birçoğunu icra ettiler.

Koyunbaba, Anatolia (Dostum Türküsü üzerine çeşitlemeler), Hommage à Jimi Hendrix, Toccata in Blue ve Sindbad gibi eserler konser programlarının vazgeçilmezleridir. Bu bestelerin birçok CD kayıtları bulunmaktadır. Classical Guitar, Le Cahier de la Guitare, Il Fronimo, Gitarre Aktuell, Gitarre und Laute and Guitart vb. dergilerde Carlo Domeniconi hakkında sayısız yazılar yayınlandı. Bunlardan iki tanesine örnek verecek olursak:

"Domeniconi'nin müziği bir süreklilik içinde Doğu ve Batı'nın sentezini aramakta. Özünü bulup farklı kültürleri yepyeni bir anlatımla sunmakta. Müziğine hipnotize eden bir kaçınılmazlık hâkim."
Michel Lydon, Soundboard, New York 2001

"Carlo Domeniconi'nin eserlerinin çoğunda bir çeşit hipnoz mevcut. Teslim olun, bu bir lütuf, kendinizi onun anlatımına bırakın ve müziğinden keyif alın."
Colin Cooper, Classical Guitar 2008

ETKİNLİK TARİHİ

16 AĞUSTOS 2013, CUMA
16.08.2013 20:00:00 CARLO DOMENICONI & DEREK GRIPPER - 16 AĞUSTOS 2013, CUMA
GÜMÜŞLÜK ANTİK TAŞ OCAĞI
Antik Taş Ocağı, Gümüşlük, Bodrum MUĞLA BODRUM

Etkinlik sona ermiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

ETKİNLİK MEKANI

ETKİNLİĞİ TAKİP EDİN