ETKİNLİK NABZI

Aktivite bulunamadı!

YURY MARTYNOV

Yury Martynov (piyano, klavsen, fortepiano, klavikort, org) Rus piyano ve Batı Avrupa klavyeli çalgılar ekolünün en iyi geleneklerini, kendi özgün kişiliğiyle bağdaştıran, çağımızın en ilginç, çok yönlü Rus müzisyenlerinden biri olarak anılır. Aynı zamanda bu kadar farklı enstrüman ve stillere hakim, nadir bir müzisyendir.

1969 doğumlu Yury Martynov, Moskova "P.İ. Çaykovsky" Devlet Konservatuvarında, Profesör S.L. Dijour ile piyano; Profesör Y.N. Kholopov ile müzik teorisi okuduktan sonra Moskova Devlet Konservatuvarında, Voskresensky ile piyano ve Parshin ile org okudu. 1993 ve 1994'te Fransa'da, Profesör İ. Wjunisky'den ders aldı; Bobigny'de "Jean-Wiener" Yüksek Müzik Okulunun klavsen ve basso kontinuo bölümü ile Paris'te C. Debussy konservatuvarını altın madalya ile bitirdi.

Yury Martynov, 1989 yılından beri solist ve oda müziği topluluklarının üyesi olarak dünyanın her yerinde en iyi konser salonlarında sahneye çıktı ve birçok saygın festivale katıldı. 2000'de D. Sokolov ve S. Filchenko ile PLAYel üçlüsünü kurdu. 2006'dan beri V. Pessin üçlüsünde kemancı olarak yer alıyor.

Yury Martynov uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı: "Maria Canals" Barselona'da birincilik, "Ennio Porrino" Caglari'de birincilik, Ville d'Epinal'da ikincilik ve "W.A. Mozart", Salzburg'ta birincilik.

Rusya'da J.S. Bach'ın "Wohltemperiertes Klavier"ini, klavsende icra eden ilk sanatçı oldu ve Rus dinleyicilere Rönesans, Barok ve erken Klasisizm dönemlerinden tek çalgı ve oda müziği için besteler sundu. Klavsen ve orkestra ile Mozart'ın Pasticcio konserlerini, Bach'ın keman ve lavta bestelerinin kendi yaptığı uyarlamalarını, klavsende Couperin ve Rameau'nun bestelerini, piyanoda C. Debussy ve M. Ravel bestelerini sunan çeşitli özgün program dizilerini düzenledi. Dinleyici kitlesi, 1840 yapımı Erard piyanoda çalınan tüm Beethoven senfonilerinin F. Liszt uyarlamalarının konser dizisini coşkuyla karşıladı. Konserler, Moskova Devlet Konservatuvarının klavyeli çalgılar bölümünün öğretim görevlileri, öğrencileri ve Tarihsel ve Çağdaş Performans Sanatı Bölümünün (FISII) oda müziği topluluğunun işbirliğinde organize edilmişti.

Martynov tanınmış Rus ve yabancı stüdyolarda kayıtlar yaptı; örneğin sanatçı, en eski Alman etiket olan "Christophorus" için 4 CD hazırladı. Haklarının tümü, 2011 yılından beri OUTHERE-müzik'e (ZigZag-territoire) aittir. Sanatçı ayrıca "Orfey Radyo, ORT 1, WDR ve BBC için destek kayıtlar yaptı ve ileriye dönük daha çok kayda odaklamayı hedefliyor. Diğer yandan Martynov'un, iki solo piyano Beethoven - Liszt ("Erard" piyano ile 2. ve 6. Senfoni ile 1. ve 7. Senfonileri) albümlerini çıkartmış olan "Zig-Zag - territoire" kayıt stüdyosu, Beethoven senfonilerinin tüm Liszt uyarlamalarını, bir Prokofyev piyano eserleri CD'sini ve sanatçının, Bach'ın lavta ve keman eserlerinin piyano için yaptığı uyarlamalarının kayıtlarını da yapmayı planlamakta.

2012 yılında "Zig-Zag territoire"dan çıkan iki CD, en saygın dergilerde övgüyle bahsedildi. A. Lubimov ile icra edilen Mozart'ın iki piyano için eserleri "Diapason d'Or" tarafından ödüle layık görüldü; BBC dergisinde birinci Beethoven-Liszt CD'si, "Ayın CD'si" seçilirken, Classica dergisi ise CD'yi "Choc de la Musique" sıfatıyla ödüllendirdi.

ETKİNLİK TARİHİ

22 TEMMUZ 2013, PAZARTESİ
22.07.2013 20:00:00 YURY MARTYNOV - 22 TEMMUZ 2013, PAZARTESİ
GÜMÜŞLÜK ANTİK TAŞ OCAĞI
Antik Taş Ocağı, Gümüşlük, Bodrum MUĞLA BODRUM

Etkinlik sona ermiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

ETKİNLİK MEKANI

ETKİNLİĞİ TAKİP EDİN