ETKİNLİK NABZI

Aktivite bulunamadı!

CEM KÖKSAL WORKSHOP

Ülkemizin en yetenekli gitar virtüözlerinden biri olan, 3 stüdyo albümü ve Joe Lynn Turner ile birlikte kaydettiği canlı performans DVD'si ile herkesin beğenisini kazanan Cem Köksal, 9 Şubat Pazar akşamı Cross Workshop Studio'da sahne alacak.

Katılımcıların, Cem Köksal Workshop etkinliği dahilinde Cem Köksal'dan tekniğine dair ipuçlarının yanısıra müzik teorisi hakkında önemli bilgiler edinebileceği bu etkinliği kaçırmayın!

CEM KÖKSAL KİMDİR?

Cem Köksal 3.7.1976'da İstanbul'da doğdu. Müziğe ilkokul çağında mandolin çalarak başladı. Çocukluğu anne ve babasının da etkisiyle 60'ların müziklerini dinleyerek geçen Cem'in mandolinden gitara geçişi 1987 yılına rastlar.

1991-1992 yıllarında Derya Yener'den aldığı teorik müzik dersleri müzikal gelişiminde önemli rol oynar. Bu sıralarda arkadaşlarıyla İstanbul Kadıköy'de bir bodrum katında müzik çalışmalarına devam etmekte, aynı zamanda okumakta olduğu Alman Lisesi'nde müzikal faaliyetlere katılmaktadır. Günün popüler rock grupları her ne kadar ilgisini çekse de bir süre sonra değişiklik arayışına girer ve büyük ölçüde Johann Sebastian Bach'ın "Air" inin etkisi ile müzikal görüşü ve üretkenliği farklı bir yönde gelişir. Artık klasik müzik Cem Köksal'ın hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Tercihlerini hep tonal modlardan yana kullanmaktadır ve Johann Sebastian Bach onun en büyük kahramanlarından biri olmuştur.

Çalışmalarını gitar tekniğinde mükemmelleşmeye yönlendiren Cem Köksal, standart tekniklerde olduğu kadar alternatif tekniklerde de şaşırtıcı gitar yeteneğini sergilemeye başlar.

Gitarın anatomisine merak salan Cem Köksal aylarca süren bir çalışmanın sonunda tümüyle kendi dizaynı olan (Shark) bir gitar yaratır. Müzikal olgunluğa eriştiğini hissettiğinde ilk albümünü üretmek için çalışmaya başlar. Beste ve düzenlemeleri yapmak, sözleri yazmak dışında albümü kendi kaydetmek istemekteydi. Bu tek kişinin altından kalkması zor gözüken bir yük olmakla beraber Cem Köksal'a göre istediği ürünü elde etmenin en iyi yoluydu. Çalışmalarına yine okuyarak başlar. İki yıl boyunca bulduğu kaynaklarla kendini eğitir. Stüdyo şemalarını çizer, kendine uygun ekipmanları tespit eder ve 2002 yılında kendine ait Stüdyo 29'u kurar. 2003 yılı içinde kayıtları tamamlanan albüm, "...Just Set me Free!!" adını aldı ve müzik severlerin beğenisine sunuldu. Albüm yapısı ve içeriği itibarı ile Türkiye müzik piyasasında bir ilk olma özelliğini taşıdığı halde kısa zamanda çok iyi tepkiler aldı ve yüksek satış rakamlarına ulaştı. "...Just Set Me Free!!" Cem Köksal'a esas amacı olan müzik severlerle buluşma şansını tanıdı. Verdiği bir çok konserin yanı sıra 2005 yılında Coca-Cola Soundwave'e davet edildi. Toplam 11 ilde 150.000'den fazla üniversite öğrencisiyle buluşan Cem Köksal ve ekibi gösterdiği performans ile 2006 yılında tekrar bu büyük organizasyonda yerini aldı. Bu başarıya imza atan ilk ve tek müzisyen olma sıfatını taşıyan Cem Köksal, son turnede 200.000'in üzerinde seyirci karşısına çıktı. Fakat bu projede önemli bir farklılık vardı. Deep Purple ve Rainbow gibi dünyanın en büyük gruplarının solistliğini yapmış Joe Lynn Turner Cem Köksal'ın teklifini kabul edip ekibe dahil oldu. Son derece başarılı geçen konserler seyircilere unutulmaz dakikalar yaşattı. Soundwave'in Bursa ayağında toplam 35.000 kişinin katılımıyla bir konser DVD'si kaydedildi. Tekniği, performansı, seyircisiyle Türkiye'de tek olan bu DVD, "Cem Köksal featuring Joe Lynn Turner - Live!!" adıyla Mart 2007'de raflarda yerini aldı. Cem Köksal'ın hemen bunun ardından tamamladığı ve vokallerde Şenay Lambaoğlu'nun yer aldığı ilk Türkçe sözlü albümü "Siyah Beyaz Masallar" da Mayıs ayı içerisinde satışa sunuldu. 2011'de yeni albümün kayıtları için Mats Levén (ex-Therion, Malmsteen) gruba dahil oldu. Albümde Mehmet Kaya Türkçe vokalleri, Mats Levén ise İngilizce vokalleri üstlendi. Sanatçı aktif olarak müzik hayatına devam etmekte, Gitarizma ile beraber konserler vermektedir.

Cross Workshop Studio'nun düzenlediği bu etkinlik, ülkemizde pek rastlanmayan Workshop ve Jam Session çalışmalarına öncülük ederek tecrübeli müzisyenler ile katılımcılar arasında etkileşim sağlamayı ve katılımcılara tecrübe kazandırmayı amaçlar.

ETKİNLİK TARİHİ

9 ŞUBAT 2013, CUMARTESİ
9.02.2013 20:00:00 CEM KÖKSAL WORKSHOP - 9 ŞUBAT 2013, CUMARTESİ
CROSS WORKSHOP STUDIO
Atıf Yılmaz Caddesi, Güney Han, No: 2, Kat: 3 İSTANBUL BEYOĞLU

Etkinlik sona ermiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

ETKİNLİK MEKANI

ETKİNLİĞİ TAKİP EDİN